Skip to main content

3 pytania do Pawła Guli - AI w bankowości

Sztuczna inteligencja – słowa, które od kilku ostatnich lat odmieniane są przez niemal wszystkie przypadki, a popularność ChatGPT tylko bardziej podgrzewa obecny trend. Dla zwykłego użytkownika AI to jeszcze ciekawostka, przydatny „gadżet”, a jaki stosunek do tej technologii ma branża finansowa?
Czy banki powinny bać się AI?

O przyszłość tej technologii zapytaliśmy Pawła Gulę, Prezesa zarządu CRUZ i entuzjastę nowych technologii w biznesie.

1. W trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego wielu ekspertów mówiło o kluczowym momencie w rozwoju AI, przed którym właśnie stoi branża finansowa. Patrząc w przyszłość - jaką widzisz perspektywę na najbliższe 5 lat jeśli chodzi AI w bankowości? Czy sceptyczna do tej pory branża finansowa zaufa tej technologii?

P.G.: W ciągu 5 lat z pewnością nastąpi zmiana w zakresie AI. Czy będzie rewolucyjna? Nie spodziewam się tego, ponieważ to, co dzieje się obecnie to konsekwencja zmian technologicznych oraz łatwości z jaką można pozyskać i analizować duże zbiory danych. Rynek finansowy jest mocno regulowany. Decyzje, jakie na nim zapadają, muszą być zawsze przejrzyste. Czarna skrzynka (tutaj AI), podejmująca decyzje w tym obszarze, to pewnie jeszcze przez dłuższy czas marzenie, które kiedyś się spełni. Czy to będzie za 5 lat? Przy bieżącej dynamice zmian nie jestem przekonany, ale mogę się mylić. Powstały już autonomiczne samochody czy drony, ale czy w pełni im zaufaliśmy? Jeszcze nie. Myślę, że tak samo będzie z AI w bankowości. Decyzje AI w pewnym momencie będziemy akceptować z pewnym prawdopodobieństwem, może nawet bliskim 100%.

2. Jakie widzisz główne zagrożenia bezpieczeństwa ze strony sztucznej inteligencji?

P.G.: GenAI to potężne narzędzie do generowania nieprawdziwych treści i to chyba największe zagrożenie, jakie widzę w obecnie. Ciągle jeszcze traktuję AI jako eksperckie maszyny, które bez ingerencji człowieka niewiele są w stanie stworzyć. To ludzie generują najbardziej użyteczne algorytmy. Kolejną kwestią są dane - złe dane to złe wyniki. W historii badań nad AI było już kilka inicjatyw, które zostały wstrzymane z powodu błędnie wyciągniętych przez algorytm wniosków. I tutaj znowu wracamy do człowieka - bez odpowiednich osób, które to zweryfikują nie będzie ostatecznego rozwiązania.

3. Pytanie, które wielokrotnie padało na Kongresie - czy Twoim zdaniem należy zahamować prace nad rozwojem GenAI?

P.G.: Tych prac zdecydowanie nie można zatrzymać. Natomiast mocno sceptycznie powinniśmy podchodzić do wyniku, który otrzymamy. Wolałbym wiedzieć, jak została podjęta dana decyzja i co ją warunkowało, niż ślepo poddać się werdyktowi maszyny, którą sterują nieznane algorytmy.  

Paweł Gula
Doświadczony menedżer i ekspert w obszarze nowych technologii w sektorze ubezpieczeń, bankowości oraz bezpieczeństwa IT. Od ponad 3 lat pełni funkcję Prezesa zarządu Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych (CRUZ). Od 2016 r. związany z Bankiem BPS S.A., gdzie zajmował stanowisko Wicedyrektora Departamentu Informatyki, a później Wiceprezesa Zarządu ds. IT i operacji. Absolwent Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie, studiów podyplomowych w Instytucie Automatyki i Informatyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej, Szkole Głównej Handlowej oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Członek międzynarodowych organizacji zrzeszających profesjonalistów branży IT i przedsiębiorców m.in. International Institute of Business Analysis, ISACA. Pasjonat nowych technologii w biznesie.