Zaczynając od początku - GenAI czyli generatywna sztuczna inteligencja (generative AI) jest obszernym terminem, w którym mieści się wiele modeli AI, od tych tworzących treści, przez obrazy, wideo aż po klipy audio. Popularny obecnie ChatGPT jest właśnie przykładem GenAI.
Czym różni się sztuczna inteligencja (AI) od GenAI?
Ta pierwsza jest pojęciem zdecydowanie szerszym, obejmującym również uczenie maszynowe (machine learning). Z kolei podzbiorem ML jest właśnie GenAI.
To, co jest charakterystyczne dla tego modelu sztucznej inteligencji, jest to, że w przypadku GenAI mówimy w dużej mierze o generowaniu nowych danych, które nie były częścią oryginalnego zbioru. Wykorzystuje w ten sposób strategie deep learning, czyli głębokie uczenie, które są zdolne do uczenia się z różnorodnych zestawów danych i wykorzystywania ich do wielu zadań.
Temat GenAI od dłuższego czasu jest numerem jeden również w świecie bankowości i wywołuje niemałą dyskusję. W trakcie niedawnej konferencji BankTech, organizowanej przez Związek Banków Polskich oraz miesięcznik BANK, Oliwia Berdak z Forrester wspominała m.in. o wykorzystywaniu GenAI w działaniach marketingowych poprzez tworzenie personalizowanych przekazów wideo, obrazów czy chatbotów. Model ten może być pomocny w przeciwdziałaniu oszustwom finansowym, generowaniu prostych kodów oraz we wzmocnieniu produktywności pracowników.
Więcej informacji o AI, w tym o dyskutowanym obecnie AI Act przedstawia na swoim profilu Pawel Gula, Prezesa Zarządu VerdIT:
Artykuł o AI Act : LinkedIN AI Act
Artykuł o Sztucznej Inteligencji: LinkedIN Sztuczna Inteligencja
W przygotowaniu tego artykułu pomogły informacje z artykułu Tim’a Keary w Technopedii.