Skip to main content

Prezes Paweł Gula o wyzwaniach i możliwościach inwestycji IT w debacie Pulsu Biznesu „Czas cyfryzacji przedsiębiorstw. Jak optymalizować zakupy IT”

6 lipca 2021 Puls Biznesu opublikował podsumowanie debaty poświęconej optymalizowaniu zakupów IT w dobie cyfryzacji przedsiębiorstw.

W debacie udział wzięli Paweł Gula, Prezes Zarządu Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych Sp. z o.o. oraz reprezentanci większych przedsiębiorstw z branży: Bożena Trzaskowska z Orange Polska, Piotr Bułka z Generali, Tomasz Chomicki z Samsunga, Krzysztof Ducal – Dell Technologies oraz przedstawiciel ING Banku Śląskiego Sławomir Soszyński.

Jako kluczowe kryteria zakupowe w branży IT Uczestnicy wymienili dostępność i bezpieczeństwo rozwiązań. Podkreślili też istotę proaktywnego ofertowania, w którym oczekuje się, że potencjalny dostawca rozwiązań technologicznych zrozumie potrzeby odbiorcy.

Paweł Gula zwrócił uwagę na potrzebę zachowania elastyczności w podejmowaniu decyzji zakupowych, zwłaszcza w obliczu wyzwań związanych z pracą zdalną:
Przy współpracy z dostawcami musimy planować większe zakupy i budować stany magazynowe. Nie mamy pewności, co nas czeka. Dziś firmy wracają do biur, ale może za jakiś czas znowu będziemy musieli pracować zdalnie? To zmiana modelu biznesowego. Niektórzy już wprost mówią, że budują lokalizacje, gdzie pracować będzie 60–70 proc. pracowników, a pozostali zdalnie, w cyklu rotacyjnym. To wymusza wdrażanie nowych technologii, nowego sprzętu i przede wszystkim nowych rozwiązań, bo w ramach nowego modelu biznesowego przyłączamy się do chmury. Nie możemy wybierać między „taniej, ale wolniej” i „drożej, ale szybciej”. Trzeba szukać kompromisu, żeby sprawnie i bez przestojów prowadzić swoją działalność.

Prezes Gula zaznaczył konieczność odpowiedzialnego podejścia do cyberbezpieczeństwa:
Banki muszą spełniać bardzo wyśrubowane kryteria i inwestować w cyberbezpieczeństwo. Przez nagłą migrację ze świata analogowego do cyfrowego musimy inwestować w rozwiązania wspierające pracę zdalną. Pojawiają się usługi chmurowe (np. SaaS), z których możemy korzystać bez inwestowania we własne systemy. Możemy powierzyć bezpieczeństwo podmiotom, które mają większe kompetencje, odpowiednie narzędzia oraz certyfikaty itp.

Artykuł podsumowujący debatę oraz jej nagranie można znaleźć na stronie Pulsu Biznesu: https://www.pb.pl/dostepnosc-i-dialog-z-odbiorca-kluczowe-w-zakupach-it-1121372